
Zimowe porządki
Okres zimowy nie sprzyja robieniu porządków wokół domu, ale domownicy mogą zajmować się sprzątaniem domowych pomieszczeń. Takie porządki robione są głównie przed świętami Bożego Narodzenia oraz w trakcie ferii zimowych. W czasie zimowych mrozów wprawdzie nie można myć okien na zewnątrz, jednak można je myć od wewnętrznej strony, a także czyścić żaluzje i ścierać kurze z parapetów. Dzięki temu w domowych pomieszczeniach będzie panował przyjemny zapach, wzmacniany poprzez dokładne ścieranie kurzu ze wszystkich szafek przy użyciu specjalnych środków kupowanych w sklepach ogólnobranżowych. Przez cały rok można także dokładnie czyścić kuchnię i łazienkę, a znoszenie świątecznych ozdób sprzyja robieniu porządków na strychu.
Porządki w pokoju dziecięcym
Wszyscy rodzice dobrze wiedzą, że ich dzieci lubią bawić się we wszystkich miejscach domu i wchodzić w różne zakamarki nie zwracając uwagi na to czy mogą się w ten sposób pobrudzić. Dlatego gospodynie domowe starają się utrzymywać w czystości pokój dziecięcy, co nie jest takie proste z uwagi na temperament i żywiołowość niektórych dzieci. Ze względu na to generalne porządki w pokoju dziecięcym najlepiej jest robić w czasie, kiedy dzieci przebywają w przedszkolu lub w szkole. Natomiast mniejsze porządki można robić wspólnie z dziećmi, a dzięki temu nauczą się one dbać o czystość. Wszystkie dzieci mogą uczestniczyć w sprzątaniu zabawek, natomiast starsze również w pozostałych czynnościach wykonywanych w ich pokoju.
Ocet - tani i skuteczny
Ze względu na niską cenę i łatwą dostępność, ocet spirytusowy bywa do dziś powszechnie używany w gospodarstwie domowym jako podręczny środek czyszczący, dezynfekujący i odkamieniający oraz jako składnik w wielu tradycyjnych przepisach na domowe odplamiacze, kosmetyki, a nawet lekarstwa. Ocet był znany już od czasów starożytnych, wykorzystywano go do polewania kamieni bądź skał, które później ulegały rozpadowi, ocet znalazł również szerokie zastosowanie w wielu iberyjskich kopalniach w czasie panowania Kartaginy w Hiszpanii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ocet