Jaka pożyczka?

rastały. Od roku 2008 ceny zaczęły sukcesywnie maleć. W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli kupić praktycznie identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Należy...nie zapominać o fakcie,

Jaka pożyczka? , że aby kupić nieruchomość na kredyt i na tym nie stracić, dobrze jest zgłębić temat. Podczas tzw. boomu na rynku nieruchomości, ceny mieszkań intensywnie wzrastały. Od roku 2008 ceny zaczęły sukcesywnie maleć. W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli kupić praktycznie identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Należy...nie zapominać o fakcie, że kredyt hipoteczny jest długoterminowy - najpopularniejszy to ten zaciągany na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeśli przepłaciliśmy za naszą nieruchomość, to sytuacja robi się niezbyt ciekawa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Odpowiedzialność Banków?

Sądzę, że banki ponoszą odpowiedzialność, bo udzielały kredytów bez odpowiedniego zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna KNF zarządza obowiązkowy wkład własny wynoszący 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już tez możliwości wzięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można twierdzić, że te ograniczenia spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, jednak w konsekwencji nie będzie również tak wielu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla konsumenta tak naprawdę korzystne. Mimo to, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest naprawdę istotny, przy tak wielkiej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania.


Problem z kredytem?

Ten sam problem dotyczy kredytów, szczególnie długoterminowych, czyli hipotecznych. Duża ilość kredytów w obcych walutach pokazuje, jak skuteczni są doradcy. Wielu ludzi zaufało, nie zabezpieczając się w żaden sposób przed ryzykiem. Najwięcej stracili ci, którzy zdecydowali się na kredyt, kiedy frank był najtańszy. Jednak, wielu z nich zwyczajnie nie zdawało sobie sprawy z ryzyka, ponieważ zaufali specjalistom.

Dlatego nie ufaj doradcom - podejmij mądre decyzje, poświęć czas, by dowiedzieć się więcej o produktach finansowych, czytaj blogi poświęcone tym tematem i wątki na forach internetowych. Pamiętaj - sam musisz zadbać o swoje pieniądze!


Co to jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny ? kredyt bankowy przeznaczany na finansowanie realizowanych przez kredytobiorcę przedsięwzięć, których celem jest odtworzenie, modernizacja lub powiększenie wartości majątku trwałego, jak również zakup wartości niematerialnych i prawnych bądź nabycie udziałów w przedsiębiorstwach lub długoterminowych papierów wartościowych.

Warunkiem uzyskania kredytu inwestycyjnego jest pozytywny wynik prowadzonej przez bank analizy ekonomiczno-finansowej kredytowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Udzielając kredytów inwestycyjnych, bank zwykle wymaga udziału własnego przedsiębiorstwa, co redukuje ryzyko kredytowe ponoszone przez bank. Większe kredyty inwestycyjne często mają formę kredytów konsorcjalnych.

Kwota kredytu może zostać przekazana kredytobiorcy od razu w całości. Kredyt inwestycyjny może także być wypłacany w transzach lub mieć formę linii kredytowej. W pierwszym przypadku uruchamianie kolejnych transz jest zwykle warunkowane spełnieniem zobowiązań umownych. W drugim przypadku ? linii kredytowej ? umowa kredytowa nie precyzuje obowiązujących terminów i kwot wypłat środków.

Kredyt inwestycyjny udzielany jest na ogół na dłuższe okresy, a schematy spłat mogą być następujące:

równe raty kapitałowe, co jest równoważne malejącym ratom sumarycznym, gdyż odsetki są naliczane od coraz niższego kapitału;
równe raty sumaryczne (raty annuitetowe).

W zależności od umowy z bankiem, istnieje też możliwość jednorazowej spłaty kapitału w dacie zapadalności kredytu (ang. bullet repayment) lub przyjęcie nieregularnego schematu spłat kapitału, ustalonego indywidualnie dla danego kredytu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_inwestycyjny


B

Trudno ocenić, czy pożyczanie pieniędzy do banku na taki cel jest sensowny. Trzeba pamiętać, że przez resztę roku będziemy to spłacać. Albo i dłużej, w zależności od okresu kredytowania. Jeśli więc stać nas na pożyczkę, to może korzystniej byłoby co miesiąc odłożyć określoną kwotę - powinniśmy uzbierać spory budżet, bo nie zapominajmy, że na kredytach bank zarabia.

Warto spełniać swoje marzenia, ale warto też się zastanowić, co się opłaca zrobić. Samodyscyplina w oszczędzaniu naprawdę się opłaca. Zanim weźmiesz kredyt na tegoroczny wyjazd, pomyśl czy nie lepiej pojechać za rok, ale za własne pieniądze.


Co to jest kredyt?

Kredyt bankowy ? umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na określony cel oraz czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobraną kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji i odsetek. Na podstawie tej definicji kredyt postrzegany jest jako specyficzny rodzaj stosunków zobowiązaniowych, którego wyróżniającymi cechami są: zwrotność, celowość i odpłatność.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_bankowy