Encyklopedia: powstawanie zdjęcia RTG
Ze względu na bardzo dużą przenikliwość promieniowania rentgenowskiego przechodzi ono częściowo przez ciało pacjenta, a następnie przez błonę fotograficzną, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu. Promieniowanie, które nie zostanie całkowicie pochłonięte przez tkanki pacjenta, spowoduje zaczernienie błony fotograficznej, a im większą część promieniowania zatrzymają tkanki, tym mniejsze będzie zaczernienie na błonie.
Powstające w ten sposób zdjęcie jest negatywem i w takiej formie zdjęcia są wywoływane i analizowane przez lekarza. Do opisu negatywu stosuje się pojęcia przejaśnienie i zacienienie, jednak w przeciwnych znaczeniach tych słów (ze względu na naturę negatywu). Przejaśnienie to ? analogicznie do światła widzialnego ? miejsce, gdzie dotarła do błony duża ilość promieniowania, a więc gdzie powstało zaczernienie błony; natomiast zacienienie (tak jak gdy światło widzialne nie dociera do błony fotograficznej i powstaje zaciemnienie, tj. cień) to miejsce, gdzie tkanki zaabsorbowały dużą część promieniowania i ono nie dotarło do błony, a więc zaczernienie nie wystąpiło (lub jest znikome) i błona jest w tym miejscu biała (lub jasnoszara). Kość wykazuje znacznie większą zdolność absorpcji (pochłaniania) promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdjęcie_rentgenowskie
Szpital wg. Wikipedii
Szpital ? jedna z najważniejszych jednostek organizacyjnych w systemie opieki zdrowotnej. W szpitalu udziela się świadczeń zdrowotnych w warunkach zamkniętych. Najważniejszym zadaniem szpitali jest leczenie pacjentów, ale oprócz tego zajmują się opieką zdrowotną ludzi zdrowych, np. szpitale położnicze.
Przy szpitalu często ulokowane są także przychodnie ambulatoryjne i zakłady diagnostyczne. W szpitalu pacjent otrzymuje całodobową lub jednodniową opiekę lekarską oraz pielęgniarską.1 Niektóre szpitale, szczególnie szpitale akademickie, zajmują się prowadzeniem dydaktyki przed- i podyplomowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpital
Rezonans
Rezonans magnetyczny to przede wszystkim bardzo dobra pomoc dla lekarza w wielu przypadkach. Dzięki tej maszynie możemy wykonać przekrój obrazów najważniejszych narządów wewnętrznych w każdej płaszczyźnie. Urządzenie działa przy wykorzystaniu bardzo silnego pola magnetycznego, które jest wytwarzane przez elektromagnes. Osoba badana zostaje umieszczona w maszynie, po czym magnes wysyła w jej stronę silne fale radiowe, który na samym końcu tego procesu tworzy określony obraz w zależności od rodzaju tkanki, jaka jest w danej chwili badana. Jest to właściwie zdjęcie medyczne. Warto wspomnieć, że tego typu badania rezonansem są bardzo bezpieczne dla człowieka. W tym przypadku nie ma zagrożenia związanego z promieniowaniem rentgenowskim, ponieważ w urządzeniu nie wykorzystuje się takich fal. Badanie też w żaden sposób nie przekłada się na samopoczucie pacjenta dlatego zaraz po wykonanym rezonansem badania, możemy wracać bezpośrednio do domu bez konieczności innych testów. Tego typu diagnozy potrafią wykryć poważne zmiany w narządach wewnętrznych człowieka.