szybalski-stomatologia.pl

ają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.

Specjalista, który zajmuje się leczeniem zębów jest zapewne znany każdemu. Inaczej znany jako dentysta. Wiele osób odczuwa paniczny lęk przed wizytą u takiego lekarza. Nawet, jeśli gabinet dentystyczny cieszy się dobrą renomą i nie ma powodu do obaw. Istnieją osoby, które mdleją na sam dźwięk słowa stomatolog. Dlatego też zawód dentysty nie należy do najłatwiejszych. W jaki sposób dentysta może zminimalizować ryzyko ataku paniki u dziecka podczas zabiegu? Powszechnie przyjęła się praktyka, że stomatolog obdarowuje pacjenta upominkami po pomyślnie przeprowadzonym badaniu. Na badaniu niestety nie zawsze się kończy. Przez wszystkie wyssane z palca krwawe historie o nieudanych usuwaniach zębów gabinet dentystyczny kojarzy się potem wielu osobom z koszmarem. Duży wkład na skalę problemu mają też horrory, w których pojawia się w głównej roli zły dentysta. Takie filmy nie powinny istnieć, ale istnieją, bo upiorny gabinet dentystyczny się po prostu sprzedaje. Nie należy brać jednak takich historii poważnie.

Stomatolog to jeden z fachowców medycyny, zajmujący się diagnozowanie, profilaktyką, leczeniem chorób zębów i jamy ustnej. W zakres działań specjalisty wchodzi wiele działań usług, zarówno dzieci, jak i osób starszych. Jakie zabiegi wykonuje dentysta? Jaki powinien być profesjonalny i przyjazny gabinet dentystyczny? W zakres działań i usług każdego dentysty wchodzą m.in.: - podstawowe przeglądy jamy ustnej i zębów, - stomatologia profilaktyczna, - ortodoncja, - ortotyka, - leczenie kanałowe, - chirurgia stomatologiczna, - protetyka, - leczenie ubytków, - wiele innych. Działania te dla wielu pacjentów są mało komfortowe i kojarzą się z bólem. Nowoczesne gabinety stomatologiczne zapewniają klientom niezwykłą wygodę wykonywanych działań, jak również gwarancje minimalizowania bólu dzięki innowacyjnym technologiom i niezwykłemu doświadczeniu lekarzy specjalistów. Przyjazny dla człowieka gabinet dentystyczny powinien być przede wszystkim: czysty, schludny, z miłym, uprzejmym i kompetentnym personelem, wyposażony w nowoczesne sprzęty, itp.

Kiedy bolą zęby, cisną się nam na usta czasami bardzo wulgarne słowa. Nie trzeba jednak kląć, jak przysłowiowy szewc, ale jak najszybciej tej sprawie zaradzić. Najskuteczniejszym lekarstwem jest oczywiście dentysta. Dentysta, stomatolog, albo i też gabinet dentystyczny. Te słowa wzbudzają grozę przeważnie u dzieci. Przede wszystkim jak słyszą słowo borowanie, wówczas zaciągnąć delikwenta do niejednokrotnie sympatycznego lekarza graniczy z cudem. Często kończy się to tupaniem nogami, wyrywaniem się i ogromnymi krzykami. Nie jest to jednak straszne, jak mogłoby się dzieciakom wydawać. Trzeba więc im to wszystko wytłumaczyć. Nie krzykami, nie innymi ordynarnymi sposobami, ale przede wszystkim spokojem. Broń boże nie można straszyć dziecka. Wystarczy tylko powiedzieć, że teraz lekarze mają do dyspozycji odpowiednie środki znieczulające, które nawet przy borowaniu nie pozwalają na odczuwanie jakichkolwiek bodźców. Z pewnością przekonamy do tego swoją pociechę, o ile jak już było w tym miejscu wspomniane nie będziemy tego czynili z agresją. Wówczas nie osiągniemy pożądanych rezultatów. Nie można także oszukiwać dziecka, że idziemy przykładowo do sklepu, a znajdziemy się u dentysty ponieważ stracimy wszelkie zaufanie u naszego domownika, a tego byśmy nie chcieli. Należy uczciwie podejść do tematu, a nie wyjdziemy na tym źle.

Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.